Cemal Reşit Rey


Mouse0270

arco

163 gün önce

25 Eylül 1904'de Kudüs'te doğdu, 7 Ekim 1985'de İstanbul'da hayata gözlerini yumdu. Türk bestecidir kendileri. 

 Cemal Reşit Rey 1910 yılında 6 yaşındayken Galatasaray Lisesi'nin ilkokul kısmında öğrenime başladı. Henüz ilk okul günlerinde, soprano sesiyle arkadaşlarının ve öğretmenlerinin dikkatini çekti. Çocukluk yıllarında ağız mızıkası ile şarkılar çalmayı öğrendi. 8 yaşında annesinden öğrendiği kadarıyla piyano parçaları çalmaya başladı ve nota okumayı öğrendi. Ayrıca küçük parçalar besteledi. 1912'de küçük Rey ilk eseri olan bir "vals" besteledi. 1913 yılı geldiğinde Rey'in ailesi Paris'e göç etti. Parise göç etmeleri sonucu olarak Pariste dönemin tanınmış bestecileri ve özellikle Paris Konservatuvarı'nın müdürü olan Gabriel Faure ile tanıştı. Marguerit Long ile tanışarak onun öğrencisi oldu. Long'dan özel dersler yoluyla müzik teorisi dersleri de aldı. I. Dünya Savaşı'nın başlaması nedeniyle annesi ile Parisi terkedip İsviçre'nin Cenevre şehrine yerleştiler. Rey, Cenevre Konservatuvarında piyano ve teori eğitimi aldı. 

Yazmaktan yoruldum biraz devamınıda siz yazın bence.

Mouse0270

si re fa zü ra fa

163 gün önce

Kendisi, doğum sırasına göre Türk Beşleri'nin ilkidir. Besteciliğinin yanı sıra, piyanist, eşlikçi, şef ve öğretmen olarak da etkinlik göstermiştir. (bkz:Türk beşleri)

Mouse0270

birkedigordumsanki

163 gün önce

Kendisi genelde karmaşık bir yazım tekniği kullandığından yazdığı eserleri çalmak hep zor derler.

Mouse0270

bachtıkara

163 gün önce

 Çok sesli Türk müziğinin önderidir kendisi. Batı tekniği ile uluslararası tanınan eserler yazmıştır. Ayrıca İstanbul Şehir Orkestrasını kurmuş ve şefliğini üstlenerek bir çok konserler vermiştir.

Mouse0270

why hi one why

163 gün önce

Onuncu Yıl Marşı ve Lüküs Hayat opereti gibi ünlü eserler veren Cumhuriyetin ilk kuşak bestecilerindendir.

Mouse0270

ilteris

156 gün önce

Keşke entryler kopyala/yapıştırdan öte geçip özgün ve sade olarak bilgi vermeye yönelik olsa diye eleşririp bir bilgi de ben vereyim.

 

Çok sesli bestecilerdendir. Hatta ilklerdendir kendisi. Sanatçı gibi sanatçıdır.

Ödülü kazanan ilk 3 üye

İlk üçe girenler

Yeni etiketler

anaket etiket proje öğrenci instagram nedir soyutlama Soyut çalışmak ders suriyeli suriye mülteci tanım internet muhabbet üniversite eğitim pskiyatri psikoloji dmitry kabalevski kimdir

Tüm hakları saklıdır.

info@sanatsozluk.com

Kullanım koşulları